Блог со кој се документираат анализи, рецензии и едукативни содржини во врска со квалитетот на медиумите во Македонија Повеќе »

 

Иронија и „сиромашна“ пропаганда наместо новинарство

Овој напис го има и на: Албански   Напис: „Сиромашна“ коалиција, немаат пари ни за кафе! Откако лидерите на трите политички партии, Зијадин Села од ДР-ДПА, Гзим Острени од Унитети и Весел Мемеди од НДП, денеска го потпишаа договорот за соработка

Вест употребена како куршум за „непријателот“

Овој напис го има и на: Албански   Напис: ДР-ДПА во скут на потрчкото на ДУИ, српски „Журнал“! Генералниот секретар на ДР-ДПА, Арбен Таравари, и сопственикот на порталот „Журнал“ познат меѓу Aлбанците како портал на владината ДУИ, денеска ручале заедно, известува

Фијаско при докажување фијаско

[Рецензија: (ГАЛЕРИЈА) ФИЈАСКО НА ТРИБИНАТА НА ДПМНЕ – ТОДОРОВ ВОЗНЕМИРЕН!] Се зборува за фијаско врз основа на лична опсервација и слободно толкување на нечие расположение. Изворите на информации не се наведени, а автобусите кои се споменуваат не се прикажани во

Нема костум за криење шпекулации

[Рецензија: Не преговарам со српски „Kурир“, што не значи дека нема и во иднина]   Првиот член на Кодексот на новинарите го утврдува врвниот принцип во новинарството, ако воопшто може да се рангираат сите препораки од него, бидејќи сите на свој

Гатачки прогнози

[Рецензија: Груевски збесна: Ахмети и ДУИ ми се полојални од вас?!]   Овој напис е полн со шпекулации и со непроверени информации. Текстот, наместо аргументи, на читателите им нуди рекла-кажала муабети и гатачки прогнози. Линк на оригиналниот напис: Груевски збесна: Ахмети и

Во чија полза и интерес се искривува иронијата?

Овој напис го има и на: Албански Напис: Во чија полза и чиј интерес Мухамед Зекири „МУКИ“ бара ВМРО-ДПМНЕ да го забрани албанскиот јазик!? Поранешниот новинар, Мухамед Зекири „МУКИ“, сегашен функционер на македонската опозициска партија СДСМ, ја потресол албанската јавност, при

Како да се испере мозокот!

[Рецензија: Прогноза на „букмејкерите“ за дербито на 11 декември: ВМРО ДПМНЕ – СДСМ = 10:0]   Урнек за пристрасно промо-четиво. Материјал што ги исполнува сите услови за да биде пример за тоа како не треба да изгледа професионален текст. Крајно дискутабилна

Текст кој веќе го прогласи победникот на изборите

  [Рецензија: Провиден обид за нова деструкција и конфликтност од страна на СДСМ: Повторно наместо проекти и програма сакаат бегство од избори со предвидливи и срамни потези]     Написот изнесува невистини во однос на дејствувањето на опозицискиот СДСМ, а

Коментарите на новинарот ја попречуваат објективноста на читателот

Овој напис го има и на: Албански   Напис: Едно време „заедно“ и со многу планови. Што се случи наеднаш?! (ФОТО) Опозицискиот СДСМ и Движењето „Беса“, поточно двојката Зоран Заев и Билал Касами, еднаш излегоа со заедничка изјава околу предвремените избори

Играње со оган за политичко навивање

[Рецензија: Двојазичноста што ја форсира Заев го растура СДСМ]   Употребата на јазиците на територијата на Македонија е чувствителна тема која бара внимателен и одговорен пристап во известувањето, имајќи ја предвид општествената одговорност на медиумите. Употребата на коментари, спинувањето и пребирање